Modele i histora

Polecamy również:

Maybach

Najdroższe samochody świata


Maybach to niemiecki producent ekskluzywnych aut . Samochody tej marki należą do jednych z najdroższych na świecie. Firma należy obecnie do koncernu Daimler AG, a jej siedziba znajduje się w Sindelfingen.
Historia firmy Maybach Motorenbau sięga roku 1909. Została założona przez Wilhelma Maybach oraz jego syna Karla. Od samego początku firma była bardzo mocno związana z koncernem Daimlera. Wilhelm Maybach był bowiem kontruktorem pierwszego modelu Mercedesa 35 PS. Początkowo firma zajmowała się produkcją silników lotniczych o dużej mocy. Po pierwszej wojnie światowej Maybach musiał jednak zmienić branżę. Traktat Wersalski zakazywał bowiem produkcji lotniczej w Niemczech.
maybach motorenbau


Pierwszy samochód sygnowany logiem Maybach miał swoją premierę w roku 1919. W czasie drugiej wojny światowej Maybach ponownie zajął się produkcją militariów. W jego fabrykach powstawały wówczas między innymi silnik do czołgów Tygrys, Pantera, Panzer IV. Mimo że po wojnie próbowano wskrzesić produkcję samochodów, działania te okazały się nieskuteczne.

W 1960 roku zmarł założyciel firmy Wilhelm Maybach. Prawo do marki zyskał koncern Daimler AG. Dopiero jednak w roku 1997 pokazano publicznie nowy model Maybacha, było to pierwsze auto sygnowane znakiem tej firmy od zakończenia drugiej wojny światowej. Dwa najbardziej znane obecnie modele Maybacha, 57 oraz 62, miały swoją premierę w 2002 roku.

W Polsce znajduje się obecnie około dziesięciu sztuk tych samochodów. Jeden z nich należy rzekomo do właściciela popularnej toruńskiej stacji radiowej.