Modele i histora

Polecamy również:

Bentley

modele i historia

Bentley to marka luksusowych angielskich samochodów oraz dużych sportowych aut, produkowanych przez firmę Bentley Motors Limited. Od 1998 roku należy do koncernu Volkswagena.

Bentley – historia marki oraz jej modeli miała swój początek w 1919 roku. Wtedy to londyński inżynier - Walter Owen Bentley skonstruował samochód wyścigowy. Wyposażył go w trzylitrowy silnik o mocy 65 KM, cylindry mające po cztery zawory, głowicę z podwójnym zapłonem, iskrą krzyżową i namiotową komorą spalania oraz wałek napędu podający moc do leżącego powyżej wałka rozrządu. Bentley posiadał warsztat przy Conduit Street w Londynie oraz fabrykę w Cricklewood. Tam też pracował nad silnikiem do swego pierwszego samochodu. Receptą na sukces Bentley`a był montaż silników i podwozi.

bentley historia

W 1921 roku auto Bentley`a osiągnęło swój pierwszy sukces sportowy, za sprawą wygranej F. Clementa na torze wyścigowym w Brooklands. We wrześniu tego samego roku sprzedano pierwszego Bentley`a 3 Litre. W 1923 roku Bentley zadebiutował w słynnym 24-godzinnym wyścigu w Le Mans. Kierowcy pojazdu, Duff i Clement, zajęli w nim czwarte miejsce. Rok później zawodnicy wygrali ten długodystansowy francuski wyścig. Tak narodził się mit tej luksusowej marki.

W 1926 roku fabrykę w Cricklewood opuścił Bentley z sześciocylindrowym motorem o pojemności 6,5 l. Dwa lata później powstał sportowy model Speed Six (z tą samą jednostką). W 1930 roku zadebiutował Bentley z ogromnym 8-litrowym motorem, generującym moc 240 koni. Następnie rozpoczęto produkcję 4-litrowego modelu, który wykorzystywał 120-konną wersję sześciocylindrowego silnika.

W 1931 roku fabryka Bentley`a upadła. Przedsiębiorstwo przejął Rolls-Royce. Fabrykę przeniesiono do zakładu w Derby. W 1933 roku powstał tam pierwszy model nowego właściciela – Bentley 3,5-litrowy (w trzy lata potem także 4,25-litrowy). Bazował on na zmodyfikowanym podwoziu Rollsa 20/25.

Walter Owen Bentley pozostał w firmie Rolls-Royce jako jej konstruktor do 1935 roku. Następnie założyciel marki Bentley przeniósł się do firmy Lagonda.

W 1939 roku weszła do sprzedaży nowa marka: Bentley MkV.

W czasie II wojnie światowej przedsiębiorstwo Rolls-Royce zostało zmuszone do produkcji silników do samolotów. Fabrykę przeniesiono do Crewe.

Pierwszym powojennym Bentley`em był model MkVI. Wykorzystywał on komponenty Rolls Royce'a i napędzany był przez sześciocylindrowy silnik o pojemności 4,5 litra. Stanowił pierwszy samochód brytyjskiej marki, który posiadał kierownicę po lewej stronie.

W 1952 roku Bentley wypuścił nowe, rozpędzające się do 120 mph coupe R-Type Continental. W tamtym czasie stanowiło ono najszybsze czteromiejscowe coupé na świecie.

Od połowy lat pięćdziesiątych XX wieku modele Bentleya stawały się coraz bliższe marce Rolls-Royce. Początkiem była seria S z 1955 roku, która 10 lat później przeszła w serię T. Dla modeli S zbudowano specjalny ponad sześciolitrowy silnik, wykorzystujący aluminiową jednostkę 6.2 V8.

Kolejnym osiągnięciem marki Bentley była limuzyna Mulsanne Turbo z 1982 roku. Wówczas silnik V8 o pojemności ponad 6 i litrów osiągał o 50 procent więcej mocy (dochodził do „setki” w 7 sekund). Pojazd ten był rozchwytywane przez ówczesne gwiazdy.

W latach 90-tych XX wieku zaprezentowano dwudrzwiowego Bentley`a Continental R z potężnym silnikiem V8.

W 1998 roku właścicielem Rolls-Royce Motor Cars (a tym samym Bentley`a) stał się koncern Volkswagena. Prawa do marki Rolls-Royce kupiło BMW. Niemcy zainwestowali ok. 750 milionów euro w produkcję i rozwój Bentley`a. W tym samym roku wypuścili oni nową limuzynę - Bentley Arnage.

W 2002 roku świat ujrzał Bentley`a Continental GT z silnikiem V12 o mocy 560 KM. 5 lat później zadebiutował nowy model o nazwie Brooklands, który uplasował się na szczycie luksusowych aut. Ostatnią nowością brytyjskiego producenta jest Bentley Mulsanne z silnikiem V8 o pojemności 6,75 litra (2010 r.).

Historia Bentley`a w Polsce rozpoczęła się w 2007 roku. Wtedy to wprowadzono go na nasz rynek. Na terenie kraju znajdują się trzy autoryzowane przez Bentley Motors Ltd punkty serwisowe: w Warszawie (polska siedziba oddziału Bentley`a), Poznaniu i Bielsku Białej.

W tym samym roku marka Bentley uzyskała także rekordowe wyniki w sprzedaży swych aut.