Modele i histora

Polecamy również:

Koenigsegg

Szwedzka młodość


Koenigsegg to stosunkowo młoda marka na rynku ekskluzywnych samochodów. Historia tej szwedzkiej firmy sięga roku 1994, a jej założycielem był 22-letni wówczas Christian von Koenigsegg. Niemniej jednak z roku na rok popularność marki rośnie, a jej konstruktorzy co chwila zaskakują innowacyjnymi rozwiązaniami. Warto także wiedzieć, że Koenigsegg wykupił od koncernu General Motors inną szwedzką markę, a mianowicie Saab. Jest to swego rodzaju ewenement, gdyż zwykle to właśnie mali producenci ekskluzywnych aut są „połykani” przez znane marki, a nie na odwrót.

koenigsegg Dwa podstawowe i najbardziej znane modele Koenigsegg to CCX i CCXR. Obydwa należą do najszybszych samochodów świata. Modele CCX jest następcą CCR, który to nie mógł być sprzedawany w Stanach Zjednoczonych ze względu na zbyt dużą emisję spalin. Pomimo światowego kryzysu to nadal jeden z najbardziej rozwiniętych rynków ekskluzywnych aut. CCX jest także liderem na liście najszybszych okrążeń popularnego programu motoryzacyjnego „Top Gear”. Co ciekawe w pierwszej próbie Koenigsegg wypadł średnio, lecz trzy tygodnie później firma przysłała poprawiony model, który osiągnał najlepszy czas na torze programu.

Nowszą, udoskonaloną wersją CCX jest CCXR. Spośród innych sportowych samochodów wyróżnia go jego ekologiczny silnik, o pojemności 4,7l, przystosowany do spalania etanolu. Ku zaskoczeniu konstrutorów jak i ludzi z branży rozwiązanie to zamiast obniżyć moc silnika jeszcze ją zwiększyło do 1032KM. Koenigsegg CCXR rozpędza się do setki w 2,1 sekundy.